Výlety s dětmiKrajJihomoravský kraj → Veveří

Veveří

Hrad Veveří

Jako náhrada za původní hradiště údělných moravských knížat z 1. poloviny 11. století vyrostl o dvě století později na strmém skalnatém ostrohu nad ústím potoka Veverky do Svratky, dnes nad jezerem Brněnské přehrady, zeměpanský lovecký hrad. Později prošel mnoha přestavbami. Ve 14. a 15. století byl na západní straně rozšířen o předhradí se čtyřmi věžemi. V roce 1645 odolal náporu Švédů, vzniklé škody odstranila barokní obnova, v jejímž rámci vzniklo také nové palácové křídlo a další budovy. Dnes je Veveří majetkem státu a jeho objekty, po roce 1945 poničen, se postupně opravují.

Největší záhadou Veveří, které mnozí považují za nejtajemnější hrad v Česku, jsou templáři. Byl tento legendami opředený rytířský řád, který rychlo a strmě stoupal vzhůru, aby pak ještě rychleji a strměji spadl do propasti času, někdy majitelem tohoto hradu, nebo ne? Zdravý rozum velí odpovědět: ne. Proč by také měl? Mnozí naši záhadologové však mluví o opaku. Hned z kraje je třeba konstatovat, že o působení templářů na zdejším hradě se nedochovaly žádné písemné zprávy. Sebemenší údaj neexistuje ani o pokladu nesmírné ceny, který tu měli ukrýt. Podle legendy se na hradě v roce 1304 konal generální řádový sjezd templářů, jemuž předsedal sám velmistr Jacques de Molay. Právě on prý tehdy vymyslel plán, jak se zmocnit pokladu knížete Břetislava I., ukrytého v klášteře Porta coeli v Předklášteří u Tišnova – dvanácti stříbrných soch apoštolů, které Břetislav přivezl spolu s ostatky sv. Vojtěcha z Polska. Molay prý navštívil abatyši tišnovského kláštera a navrhl jí, aby poklad darovala králi Václavu III. na pokrytí jeho válečných nákladů. Abatyše pak navštívila mladého krále při jeho zastávce v Olomouci a poklad mu nabídla. Vzápětí byl mladý král za dosud neznámých okolností zavražděn. Příští noc dorazila před klášter skupina templářských rytířů s několika vozy a tvrdila, že jedná ve jménu krále. Templáři pak sochy vyzvedli, naložili a rychle zmizeli ve tmě. Mířili na Veveří, a protože už tehdy tušili, že jejich konec se blíží, ukryli poklad v nitru hradní skály. Když byl řád skutečně zlikvidován a všichni pamětníci pobiti, místo, kam byl vzácný lup uložen, zůstalo utajeno.

Mapa


Mona

Autor článku — maminka, která miluje přírodu, cestování a turistiku. Cestuje s dětmi po celé naší krásné vlasti, ale také ráda jezdí na dovolenou do zahraničí.
Publikováno 13. 2. 2020 19:27

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek