Výlety s dětmiKrajPraha a okolí → Národní muzeum

Národní muzeum

Národní Muzeum

Jsou místa, kam by se vaše děti měly v rámci základního vzdělání určitě podívat. Jedním z takových míst je zcela nepochybně Národní muzeum v Praze. Sám jsem toto jedinečné místo před mnoha lety navštívil, coby malá postavička na povinném školním výletě, a zanechalo ve mně hluboký dojem. Tenkrát to nešlo moc jinak, než celé muzeum jen tak proběhnout – ono s třicítkou ubrebentěných dětí moc času na nějaké podrobné prohlídky není.

Až o mnoho let později, coby otec jednoho takového lehce ubrebentěného dítěte, jsem se na vršek Václavského náměstí do majestátné budovy muzea vypravil znovu. Škoda jen, že jsem se nejdřív nepodíval na internet, zjistil bych totiž, že historická budova právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která podle prvotních odhadů skončí až v roce 2015.

Národní muzeum je naše největší a nejznámější muzejní instituce (založena r.1818), která používá několik budov a expozic – nejedná se tedy pouze o onu velkou historickou budovu (z konce předminulého století) „nad ocasem koně“, jak se mnozí mylně domnívají. Rozšířené expozice jsou na jiných místech Prahy a i v dalších městech naší republiky – například Prachatice, Český Krumlov, Litomyšl apod. Dohromady čítají její sbírky přes 20 milionů předmětů – v historické budově jsou jich skoro dvě třetiny – a tak není divu, že de facto vůbec první rekonstrukce našeho národního pokladu bude asi opravdu běh na hodně dlouhou trať.

Národní muzeum nejen na jednom místě

Naštěstí (vzhledem k opravám) jsme se mohli podívat i do jiných prostor, spadajících pod Národní muzeum, takže jsem nevážil cestu do Prahy zbytečně a mohl svou ratolest (ještě stěží chápající souvislosti) začít vzdělávat hned v několika různých směrech. Je to sice trocha cestování po Praze, ale v příjemném podzimním odpoledni se i ta cesta MHDčkem dá nějak skousnout.
První zastávkou byla nová budova Národního muzea ve Vinohradské ulici (bývalá budova Federálního shromáždění). Fascinující výstava motýlů, přetékající barvami, nás velmi zaujala. Jak se ukázalo, tohle byla výstava, kterou si opravdu užilo snad každé dítě – od malého batolete až po vážně a zaníceně se tvářící školačky druhého stupně základní školy. Dospěláci sice už po x-té vitríně barevného hmyzu začali pomalu vyhlížet kiosek s občerstvením, ale celkově všude vládla pohoda a bylo skoro cítit, jak každodenní strasti opouštějí ustarané hlavy a míří někam k nebi, do ztracena modrých dálek. Jako ti motýlci.

Druhou zastávkou je České muzeum hudby, sídlící v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně. Návštěva této historické památky je zážitkem sama o sobě – i kdyby zdejší prostory byly bez expozice, je se na co dívat. Jak už název napovídá, setkáte se zde především s historickými hudebními nástroji a průvodcem hudební tvorbou našich známých umělců minulých století.

Třetí, a pro naše malé nožky poslední zastávkou je Lapidárium v areálu Holešovického Výstaviště. Lingvisti si odvodí a nám ostatním napovím, že se zde jedná o sbírky soch a kamenického řemesla. K vidění tu je opravdu mnohé, sbírky zabírají velké časové období od 11. do 19. století. Ukázkové práce mistrů kameníků a sochařů převážně z Prahy zanechají nejednoho dospělého návštěvníka s otevřenou pusou. (u dětí se tento stav celkem předpokládá)

Národní muzeum a jeho expozice jsou ve velké míře zaměřeny právě na návštěvy rodin s dětmi. Nejlepším příkladem je projekt nazvaný Hravé muzeum, který pomůže dětem hravou a veselou formou se vstřebáváním informací a učením. Maskotem tohoto projektu je mamut, jehož symbol najdete na všech trasách a částech expozic, kde je pamatováno hlavně na nejmenší návštěvníky a kde se mohou děti a jejich rodiče těšit na aktivní prvky a činnosti připravené právě pro ně. Jedná se například o dětské koutky plné hraček nebo tematicky zaměřené ateliéry a výtvarné soutěže. Pro maminky a miminka jsou pak k dispozici odpočinkové zóny, včetně přebalovacích pultů.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 18. 9. 2011 18:40

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek