Výlety s dětmiKrajPraha a okolí → Prahou po stopách času aneb najděte unikátní hodiny

Prahou po stopách času aneb najděte unikátní hodiny

Sluneční hodiny

Čas je jedním ze základních faktorů ovlivňující lidskou existenci. Každá generace vnímá čas jinak a také ho jinak měří. Nakládá se s ním, jako by byl nějakou obchodovatelnou komoditou – obecně ho máme málo a chtěli bychom víc, na druhou stranu v určitých situacích (u doktora, na poště)nebo při práci se s ním vyloženě plýtvá, až to budí dojem, že ho mají na rozdávání.

Zkuste si při procházce městem (třeba Prahou) všimnout, jak různě se dá takový čas prezentovat. Digitální hodiny v metru nebo tramvaji, obří hodiny na věžích kostelů, pradávné sluneční hodiny nebo obyčejné hodinky na ruce – to všechno nám připomíná, jak čas letí – i když pohyb času je čistě subjektivní dojem.
Pozůstatek dávných časů našich předků jsou sluneční hodiny. Neomylná časomíra, která se nikdy nezpozdí, opět přichází do módy a nejeden dům se jimi pyšní na své fasádě. Koneckonců, nepotřebují žádné napájení a jejich poruchovost je také minimální. Jedinečná „sbírka“ slunečních hodin na jednom místě, takříkajíc pod jednou střechou, je v pražském Klementinu na Starém městě (Mariánské nám.) a čítá 14 samostatných bohatě zdobených slunečních hodin.

O kousek dál, na Staroměstském náměstí, najdete také zajímavé „hodiny“ – proslulý Staroměstský orloj – který nedávno oslavil 600 let svého provozu. Bohatě zdobený důmyslný stroj kromě času ukazuje také polohu těles na obloze, včetně zvířetníků – znamení zvěrokruhu. Orloj byl postaven na principu „čtyřiadvacetníku“ – ciferník má 24 čísel a astronomický den začíná – podle tehdejších časových zvyklostí – západem slunce. Ve skutečnosti tedy zobrazuje dobu, která uplynula od posledního západu slunce.
Nemusíme chodit daleko a narazíme na další hodinový unikát. Zvláštní hodiny na Židovské radnici poblíž Staronové synagogy a Židovského muzea (Pařížská ulice, vedoucí ze Staroměstského nám. k Čechovu mostu) zaujmou nejednoho kolemjdoucího tak, že zůstane zaraženě koukat. Hodiny mají totiž na ciferníku hebrejské znaky, ručičky jdou opačným směrem a aby toho nebylo málo, oproti zažitým zvyklostem malá ručička ukazuje minuty a velká hodiny.

Zapomenuté ukazatele času – hodiny k ničemu

Jsou ale také ukazatele času, které v praxi vlastně ani nijak nevyužijeme. Typickým příkladem je pražská Letná. V předminulém století zde pravé poledne oznamovala dělostřelecká baterie, čekající na mávnutí praporku z ochozu věže Klementina. Pražané tedy s jistotou věděli, kdy je poledne. Ale jiný čas – to už si musel každý hlídat sám. A dnes? Dnes je na Letné umístěno kyvadlo,(spuštěné v roce 1991), které se nad Prahou sice pravidelně kývá, ale konkrétní časový údaj z něj taky nevyčteme. Ale aspoň se na něj hezky dívá a pro děti je to báječná atrakce.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 8. 3. 2012 16:22

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek