Výlety s dětmi → Kraj → Praha a okolí → Staroměstský orloj a apoštolové
Staroměstský orloj je jedním z nejznámějších orlojů na světě a nalezneme ho v Praze na Staroměstském náměstí. Stroj vytvořil v roce 1410 hodinář Mikuláš z Kadaně pravděpodobně podle návrhu Jana Šindela, který se stal později profesorem matematiky a astronomie na Karlově univerzitě. Orloj má tři hlavní části. Nejzajímavější je jeho astronomická část, která ukazuje polohy nebeských těles. Kalendářové kolo, které v 19. století namaloval malíř Josef Mánes je hned pod ní. Třetí část je pohyblivé procesí dvanácti apoštolů, které se spouští každou hodinu a je pro turisty velkým lákadlem.
Pokud se vypravíte na Staroměstské náměstí, tak si určitě prohlédněte historickou radnici, Týnský chrám, Husitský kostel sv. Mikuláše na Starém Městě, dům „U kamenného zvonu“ a palác Kinských. Přímo na náměstí stojí pomník Jana Husa, který je dnes však ohraničený řetězem a není možný na něm vysedávat jako bylo zvykem dříve.
„V pověsti se praví, že orloj postavil mistr Hanuš. Radní ze staroměstské radnice ale dostali strach, že by mohl mistr Hanuš postavit tak nádherný orloj i pro jiné město a proto zosnovali krutý plán. V noci vtrhli do Hanušova domu útočníci a oslepili ho, železnými tyčemi rozžhavenými do ruda v ohništi. Mistr Hanuš se ale dovtípil, že šlo zřejmě o plán radních a tak požádal svého pomocníka, aby ho zavedl k vnitřní části orloje. Pak prý vložil ruku do stroje a orloj zastavil. Dalších 100 let nebyl prý nikdo schopný stroj opravit, díky jeho složitosti.“
© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek
Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, v kterou hodinu orloj plně odbiji. Jestli jen v poledne nebo každou hodinu stejně. Děkuji za odpověď. Děti chtějí vidět
12 dřevěných soch apoštolů v horních okénkách orloje a pohyb některých dalších dřevěných soch se uvedou do pohybu každou hodinu v době od 9 – 21 hodin.