Výlety s dětmi → Kraj → Praha a okolí → Žižkovský vysílač
Přemýšlíte, kam vzít svoje ratolesti po Praze, když v zoo i na Petříně už jste byli? A co to zkusit pojmout trochu z ptačí perspektivy? Zkuste vyhlídku na Prahu ze Žižkovského vysílače.
I když je náš pražský „zubní kartáček“ jednou z nejníže položených rozhleden (256 m.n.m), přesto kompenzuje svou nízkou polohu pořádnou výškou 216 m, a navíc se také může směle chlubit turistickou vyhlídkou ve výšce 93 m, což je nejvýše ze všech českých rozhleden. I přesto, že tento architektonický skvost osmdesátých let vypadá spíše jako raketové odpalovací silo, obyvatelé Prahy jsou na něj patřičně hrdí. Nic nevadí, že podle zahraničních anket máme jednu z nejošklivějších staveb na světě – je naše a máme ji rádi.
Výstavba této pražské dominanty, ležící na rozhraní Žižkova a Vinohrad, trvala sedm let a již od začátku se potýkala s komplikacemi. Občané Prahy dobře věděli, že jim chybí zařízení, které by zvládlo spolehlivě pokrýt signálem pražskou kotlinu, přesto tvrdě bojovali proti dnešnímu umístění v žižkovských Mahlerových sadech. Nejčastější kritika se snášela na tehdejší vedení Prahy nejen kvůli možnému zničení části historického židovského hřbitova, ale hlavně pro nepodloženou fámu o nebezpečném záření, které ohrožuje obyvatele bezprostředního okolí vysílače. Nic takového ale pravidelně opakovaná měření nepotvrdila, a tak se i přes protesty „žižkováků“ může celá Praha a okolí již několik desítek let těšit z kvalitního televizního a rozhlasového signálu. V roce 2001 se výtvarník David Černý rozhodl opět trochu rozvířit vody kolem „Jakešova prstu“ – to když na jeho vnější plášť umístil obří plastiky batolat, která vytvářejí dojem, že po něm bezstarostně lezou sem a tam.
Pojďte si prohlédnout Prahu (a daleké okolí) z míst, kam jen ptáci mohou. K tomu vám poslouží tři rychlovýtahy, které vás během dvaceti vteřin vyvezou tak vysoko, že si budete připadat jako byste se mohli dotknout oblohy – a to jste jen sto metrů nad zemí. Při dobré viditelnosti můžete přehlídnout najednou téměř celou českou kotlinu, protože jsou zřetelně vidět objekty i více než 100 kilometrů vzdálené.
Od léta 2011 prochází věž rekonstrukcí. Vnitřní prostory včetně restaurace jsou důkladně modernizovány, aby vyhověly náročným evropským standardům, přesto se návštěvníci vysílače nemusí bát, že budou o výhled na Prahu ochuzeni – věž funguje stále, byť v částečně omezeném režimu.
Otevřeno je denně od 10:00 do 23:00 (noční Praha má svoje jedinečné kouzlo) a za vstup zaplatíte kolem padesáti korun, s brožurou pak zhruba o stovku více.
© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek