Výlety s dětmiKrajStředočeský kraj → Žebrák a Točník

Žebrák a Točník

Žebrák a Točník

Mnoho lidí má problémy určit, který je který. Oba jsou to hrady, vzdálené od sebe necelý kilometr, ale jen jeden se zachoval do dnešního dne v relativně reprezentativní podobě.

Žebrák i Točník se nacházejí poblíž stejnojmenných obcí, zhruba na 33 km dálnice D5. První z nich, Žebrák, byl založen ke konci 13.století, jako ochrana důležité dopravní cesty z Prahy do Bavorska. Zajímavostí je, že součástí jeho obranné linie byl i systém rybníků. Bohužel, zhruba sto let po svém vzniku byl hrad Žebrák vážně poškozen požárem a tehdejší panovník Václav IV. rozhodl, že než opravovat obtížně přístupný vypálený hrad, raději postaví nový. A tak vznikl Točník, alespoň podle historických domněnek. Dlužno dodat, že i když to vypadá jako rozmařilost, ve skutečnosti odsoudila Žebrák k zániku jeho poloha na vyvýšeném ostrohu, která už nedovolovala další rozšiřování hradu.

Dnešní zřícenina hradu Žebrák se může pochlubit už jen zbytky své původní slávy. Jedna vysoká zrekonstruovaná věž (bergfrit) – dnes využívaná jako turistická rozhledna, dvě menší věže, rozsáhlé opevnění a zbytky hradní kaple. Víc toho za 700 let nezbylo. Přesto je ale zajímavým místem pro rodinný výlet, už proto, že prohlídka je pro návštěvníky samostatná, můžete tedy po zbytcích středověkého hradu bloumat klidně celý den. Takže pamatujte, ta vysoká věž, kterou vidíte z dálnice po cestě na Plzeň, to je Žebrák.

Točník je atraktivnějším bratrem Žebráku

Vznik Točníku už známe. Historickou zajímavostí je, že Václav IV. právě na Točníku s oblibou velmi často pobýval (blízké Křivoklátské lesy poskytovaly dostatek odpočinku jeho ustarané panovnické hlavě) a snad i díky tomu se mu dostávalo o trochu větší péče, než sousednímu Žebráku. Jeho rozkvět ukončila až Třicetiletá válka – po ní už hrad nebyl nikdy obýván. Byl ale sporadicky udržován v podstatě až dodnes. Nyní je pod správou státu.

Hrad Točník toho může návštěvníkům nabídnout více. Zachovalé vnitřní uspořádání, v podstatě celistvé opevnění, rekonstruované brány a mnohde i okna. Momentální stav ale potřebuje pravidelnou údržbu, což se samozřejmě odráží i na vstupném. Není závratné, ale je.

Hrady Žebrák i Točník určitě stojí za rodinný výlet. Výborná dostupnost (autem) z Prahy dává možnosti i těm, kteří se neradi vláčí někam za kulturou. Dopřejte vašim dětem trochu historie příjemnou a odpočinkovou formou.


Muzzy

Autor článku — otec od rodiny milující turistiku a přírodu. Rád jezdí na výlety ve středočeském kraji, kde zejména přes léto využívá ubytování pro rodiny s dětmi.
Publikováno 4. 10. 2011 18:41

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Komentáře

  1. Jiří Fišar 21. 6. 2016 17:44

    Dobrý den,
    chtěl bych Vás touto cestou poprosit o souhlas s uveřejněním
    1. fotografie (rytiny ) z Vašich stránek do filmového Magazínu záhad s Otomarem Dvořákem. Jde mi konkrétně o tuto fotografii s rybníkem.

    Děkuji mnohokrát za odpověď

    J.F.

Zapojte se do diskuze

Přidejte váš komentář


Sledujte nás Facebooku! Sledujte nás Twitteru! Sledujte nás Instagramu! Sledujte nás Youtube!

© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek