Výlety s dětmi → Kraj → Ústecký kraj → Kounovské kamenné řady
Kounovské kamenné řady jsou nejzáhadnějším místem v Česku. Přes úsilí několika generací badatelů se dosud nepodařilo vysvětlit, jaký účel měly tyto řady dlouhé čtrnáct až čtyři sta metrů složené z kamenů těžkých až několik tun (dva největší byly pojmenovány Pegas a Gibbon). Řady se táhnou v rozestupu 13-30 metrů napříč plochým temenem vrchu Rovina a badatelé si od roku1934, kdy řady objevil kounovský učitel Antonín Patejdl, marně lámou hlavu, jaký smysl řady měly, kdy vznikly a proč. Jisté je, že jsou dílem lidí, že nevznikly přirozeným působením přírodních sil. Vše ostatní je hádankou, kterou se nedaří rozluštit. Byly řady jenom pouhé novodobé meze polí, pravěká astronomická observatoř, či snad navigační linie pro UFO. Nebo tržiště, závodiště, pravěký kalendář? Anebo něco docela jiného?
Kromě záhadných kamenných řad najdete na vrchu Rovina další tajemná místa – keltské hradiště z 6. století před naším letopočtem a především poutní kapli svatého Vojtěcha, postavenou podle pověsti na místě, kde svatý Vojtěch před více než tisíci lety zázračně vyprosil pro zdejší kraj, sužovaný tehdy ničivým suchem, životadárný déšť.
Co byste si rozhodně neměli nechat ujít, je návštěva expozice Kounovské kamenné řady v hostinci U Tří lip v Kounově, věnované nejen historii bádání o řadách, ale také poutní kapli svatého Vojtěcha a zajímavostem obce Kounov.
Pokud se na Kounovské kamenné řady vypravíte, můžete zvolit dopravu i vlakem – je zde přímo vlaková zastávka Mutějovice.
© 2008 - 2024 Výlety s dětmi — Všechna práva vyhrazena. Vložit příspěvek